Kečuánština

Peru je země známá svým bohatým a rozmanitým kulturním dědictvím. Jedním ze základních aspektů peruánské kultury je jazyk kečuánština.

Kečuánština je domorodý jazyk, kterým dnes mluví přibližně 13 milionů lidí v Peru, Bolívii, Ekvádoru a dalších částech Jižní Ameriky. Je to jeden z nejrozšířenějších domorodých jazyků na světě a je považován za důležitou součást peruánské národní identity. Navzdory staletému potlačování zůstala kečuánština živou a aktivní součástí peruánské kultury předávanou z generace na generaci. Kečuánština se používá při společenských událostech, svatbách, festivalech a náboženských obřadech.

Lidé mluvící kečuánštinou v tradičních oděvech

Navzdory historickému významu kečuánštiny je zřejmé, že v posledních letech ztrácí na významu kvůli nedostatku zájmu a podpory ze strany vlád jednotlivých států. Rozvoj urbanizace a vliv západní kultury způsobily, že se mnoho mladých Peruánců neučí tento jazyk tak, jak to dělali jejich předkové.

V době příchodu Španělů byla kečuánština nejrozšířenějším jazykem v centrálních andských oblastech Jižní Ameriky a byla také úředním jazykem pro mnoho různých etnických skupin, které byly podřízeny incké říši.

Katolická církev se v rámci evangelizační strategie rozhodla upřednostnit používání tohoto jazyka před jinými jazyky a dialekty, které se vyskytovaly na území centrálních And. Misionáři tak přispěli k rozšíření kečuánštiny a jejímu etablování v oblastech, kde se jí dosud nemluvilo, jako je ekvádorská vysočina a severozápadní Argentina.

Prvním tištěným dílem o kečuánštině byla Gramática o arte de la lengua general de los indios de los reynos del Perú (gramatika kečuánštiny), kterou napsal Fray Domingo de Santo Tomás a která vyšla v roce 1560 v Madridu. Po něm následovalo v průběhu 16. století a v prvních desetiletích 17. století několik dalších, například v roce 1607 Gramática y arte nueva de la lengua general de todo el Peru, llamada lengua Quichua, o lengua del Inca (gramatika kečuánštiny) a v roce 1608 Vocabulario de la lengua general de todo el Peru llamada lengua Quichua o del Inca (slovník kečuánštiny) od Diega Gonzáleze Holguína, stejně jako v roce 1619 Arte de la lengua Quichua (učebnice kečuánštiny) od Diega de Torres Rubia.

Vocabulario de la lengua general de todo el Peru llamada lengua Quichua o del Inca (Slovník kečuánštiny)

Protože se jednalo o nejrozšířenější jazyk v andském světě, byly na univerzitě San Marcos a v různých klášterech v Limě zřízeny katedry kečuánštiny, na nichž vznikala literární a teologická díla v tomto jazyce a také katechismy psané pro potřeby misionářů.

Pokud si chcete poslechnout kečuánštinu na vlastní uši, kontaktujte nás a my už se o vše postaráme. Ale můžete toho vidět a zažít mnohem víc. Vyberte si z nabídky unikátních míst pro vaši dovolenou v Peru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *